Pokazené zuby – čo s tým? (1. časť)
Hoci čistíte svojmu dieťaťu zúbky pravidelne, spozorovali ste na nich tmavú škvrnu. Na návšteve u zubného lekára ste sa dozvedeli, že ide o zubný kaz. Čo robiť v prípade, že má vaše dieťa pokazené zuby? Kedy je nutné dať zub vytrhnúť a kedy ešte počkať? Ako na trhanie mliečnych zubov pripraviť dieťa ale aj seba? O tom a ešte o mnohom ďalšom sme sa rozprávali so stomatologičkou MDDr. Norikou Hornákovou. Za odbornú konzultáciu by sme taktiež chceli poďakovať MUDr. Tatjane Kašparovej.
Kedy by ideálne malo ísť dieťa na prvú preventívnu prehliadku zubov?
Už v troch rokoch je dieťa dostatočne vyspelé na to, aby pochopilo, čo sa od neho očakáva a čo sa bude diať. Je však dôležité, aby už tehotná žena prišla na preventívnu prehliadku, kde jej stomatológ alebo dentálna hygienička vysvetlí ako sa starať o ústnu hygienu dieťatka pred aj po prerezaní prvých zúbkov. Zúbky sa zakladajú dokonca už počas vnútromaternicového vývoja.
Prvá návšteva by určite mala byť len preventívna prehliadka za účelom zoznámenia sa s prostredím a popri tom aj stomatológ skontroluje chrup. Dokonca prvá návšeteva môže byť aj vtedy, keď ide sám rodič na ošetrenie. Dieťa vidí reakciu rodiča, že je všetko v poriadku a ani ho len nenapadne, aby sa bálo. Je velmi nevhodné, ak je prvá návšteva práve pri bolesti s nutnosťou nejakého bolestivého zákroku. Dieťa si to zafixuje a už sa bude báť aj pri ďalšej návšteve.
Ako táto prehliadka prebieha?
Zvyčajne si dieťa sadne na kreslo spolu s rodičom. Na prehliadku je potrebné len zrkadielko, sonda a “fúkačka” so vzduchom. Dieťatku sa primeraným spôsobom vysvetlí, že sa lekár popozerá na zúbky. Je to relatívne rýchla záležitosť a pre dieťa to nemá byť prečo nepríjemné. Ak sa počas prehliadky zistia nejaké nedostatky v hygiene, lekár poučí dieťa aj rodiča ako správne zúbky čistiť, a na ktoré miesta sa treba zamerať.
Ako upokojiť dieťa, keď vidím, že má strach? Čo robíš ty, aby sa ťa deti nebáli?
Upokojiť dieťa je práca rodiča. Matka, či otec poznajú svoje dieťa najlepšie a mali by vedieť, akým spôsobom ho najlepšie motivovať k spolupráci. Zubný lekár má za úlohu ošetriť. Zo psychologického hľadiska by som ale neodporúčala vravieť deťom vetu: ”Nebude ťa nič bolieť, neboj.” Lebo to im automaticky evokuje, že by ich niečo bolieť mohlo. A tým skôr sa môžu začať báť. Ale tiež nie je vhodné strašiť dieťa vŕtačkou: “Keď si nebudeš čistiť zuby, zubár ti ich bude vŕtať a bude ťa to bolieť.”
Každý zubný lekár má svoju stratégiu na ošetrovanie detí. Pre mňa je dôležité nadobudnúť u dieťaťa najskôr dôveru, milo sa s ním pozhovárať, aby videlo, že ja, ako osoba, mu nechcem predsa nič zlé urobiť. Pri ošetrovaní detí je veľmi dôležitá trpezlivosť, všetko treba dieťaťu vysvetliť, aký nástroj si beriem a čo s ním budem robiť. Samozrejme, nie detailne, len tak, aby sa dieťa nebálo.
Ak spozorujem tmavú škvrnu na zuboch, ktorá nejde umyť, je to automatický signál k návšteve zubára?
Diagnostikovať zubný kaz môže len zubný lekár. Ak sa rodičom čokoľvek nezdá v poriadku, určite je na mieste navštíviť zubnú ambulanciu. Ale nie každá škvrna je zároveň zubný kaz. Čierne škvrny napríklad v ryhách zubov môžu byť aj tzv. pigmenty, ktoré sa nedajú z rýh umyť. Naopak zubný kaz často vidíme ako biele kriedové škvrny. Ale opäť, nie každá biela škvrna je zubný kaz.
Ako postupovať, keď nám zubár potvrdí, že ide o zubný kaz?
Najvhodnejšie je objednať dieťa na ošetrenie. Treba ho potom pripraviť na to, že tentokrát už pán doktor alebo pani doktorka bude niečo robiť, lebo má na zúbku kaz. Zúbok je smutný a treba ho vyliečiť. Bližšie vysvetlenie dieťaťu môže priblížiť milý stomatológ. Ideálne je nespomínať už spomínanú vrtačku a bolesť.
Je kazivosť zubov geneticky podmienená? Čo všetko vplýva na kazenie zubov?
Nie, neexistuje žiadna genetická predispozícia ku zvýšenej kazivosti zubov. Pre vznik zubného kazu sú potrebné tieto podmienky: cukor, čas a mikroorganizmy. Relatívne jednoducho vieme ovplyvniť čas pôsobenia mikroorganizmov na zub. Umyjeme si zuby. Z cukrov najviac vplýva na vznik kazu sacharóza, teda bežný cukor, ktorým všetko sladíme. Ak ovplyvníme stravovanie a znížime množstvo sacharózy, tiež sa bude tvoriť menej kazov.
Čo nevieme ovplyvniť, to sú mikroorganizmy. Tie sú však zo všetkého najdôležitejšie. A tu sa dostávame aj k tomu, prečo niekto povie, že má zuby kazivé ako jeho otec, či matka. Ide o to, že rodičia prenesú na svoje dieťa svoje mikroorganizmy žijúce v ústnej dutine, napríklad oblízaním lyžičky či cumlíka. Mikroorganizmy majú dve hlavné skupiny. Jedny spôsobujú viac zubný kaz a druhé spôsobujú viac parodontitídu. Takže sú aj dve základne skupiny pacientov, tí čo majú kazy a tí, čo majú parodontitídu. V oboch prípadoch jediná cesta ako predchádzať obom stavom je správne čistenie zubov a pravidelná návšteva dentálnej hygieny.
Čo by rodičia v základe mali robiť, aby predišli predčasnému kazeniu zubov?
Správne a pravidelne čistiť deťom zuby.
Správne čistenie môže vysvetliť zubný lekár, alebo dentálna hygienička. Je potrebné to vysvetliť aj deťom aj rodičom. Rodičia by mali dočisťovať deťom zuby aj do 12. roku života (podľa Dr. Andela). Malými krúživými pohybmi treba odstrániť povlak zo zubov, najmä z priestoru pri krčku medzi ďasnom a zubom. Je taktiež nevyhnutné čistiť aj medzizubné priestory, keďže 8 kazov z 10 vzniká právne tam.
Okrem čistenia je dobré deťom prispôsobiť stravovanie, vyvarovať sa rôznych lepivých cukríkov, čokolád. Medové dudle snáď už netreba spomínať. Avšak treba si dať pozor aj na rôzne sladené nápoje zdanlivo sa tváriace ako zdravé a ovocné. Ak si dieťa len tak cucká so sosáčikom sladký nápoj, ten pôsobí na zuboch dokonca dlhšie ako lepivý cukrík. Je lepšie, keď sa dieťa normálne napije z pohára, keď už vie, a nepremieľa si sladkú tekutinu v ústach.
V ďalšej časti článku Vám objasníme, kedy je nevyhnutné zub vytrhnúť a ako na takýto zákrok pripraviť dieťa ale aj seba.