Warning: Undefined array key "views_2825" in /data/7/3/7308df5c-d804-49e5-b7f8-7dc05288a864/lenivyrodic.sk/web/wp-content/themes/lenivyrodic/inc/post-views.php on line 10
Inzercia

Hračky alebo zážitky?

Začína sa ráno na materskej dovolenke. Ako zabaviť dieťa pri plánovanom nákupe? Kúpiť mu sladkosť, hračku, knižku? Zabaviť ho na chvíľku? Ešte lepšie je hrať s ním hru.

Priznám sa, čítala som literatúru o zážitkovom detstve. Hranie hry prináša deťom zážitok a ten je cennejší ako najvysnívanejšia hračka. Veď aj dospelý majú radi dovolenky, výlety a návštevy. U detí to však nie je limitované časom ani peniazmi. Tak prečo to s nimi neskúsiť?

Hra spočíva v tom, že počas plánovanej bežnej aktivity matky si dohodnete s potomkom alebo potomkami pravidlá a cieľ. Môže ísť napríklad len o cestu do mäsiarstva a do potravín. Ale ak mu pri obliekaní zdôrazníte, že vonku sú mláky a môže v nich hľadať dinosaury, alebo že v obchode budete počítať kroky, alebo že si idete hľadať kamarátov vtáčikov a vezmete im po ceste suchý chlieb z domu a nakŕmite ich, je možné, že vám nákup a cesta späť bude trvať o čosi dlhšie, ale pre dieťa to znamená spoznávanie sveta, do ktorého prišlo. Tiež je veľmi dobré ak máte zoznam a dieťaťu dáte za úlohu hľadanie položiek v obchode. Po ceste domov – ak nejdete autom –,sa môžete vybrať inou cestou a vymyslieť si pri tom časť rozprávky o zvieratkách okolo, o počasí, o neposlušnom vetre, o slniečku, čo prebúdza kvietky. Dieťa nemusí hrať plnú hru, teda nemusí vám odpovedať alebo sa zúčastňovať naplno. Ide o to, aby vnímalo svet okolo, nielen mamu v strese, čo mešká s obedom.

Takéto hry sa dajú hrať aj doma, pri pokreslenom nábytku a odstraňovaní škvŕn z neho, pri rozliatom džúse na dlážke, naháňaní smetí na lopatku. A dieťa sa učí nielen to, na ktorú činnosť je ktoré náradie vhodné, ale aj to, ako to zábavne prežiť. Výsledok isto nestojí len na tom, že bude všade poriadok a navarený obed alebo večera. Ale ak príde niekto na návštevu a dieťa s ním začne hrať tú istú hru na rozprávku alebo príbeh, viete, že ste prežili ozaj pekné chvíle a že žiadny stres nestojí za to, aby dieťa s vami stíhalo všetko splniť a vy popri ňom. Rozvoj individualizmu je dosť potláčaný školským systémom a je len na vás, či sa rozvoj jeho fantázie podporí alebo potlačí v bežnom dennom programe.

Teraz na jar je mnoho príležitostí napríklad na zbieranie kvietkov alebo rastlín a zakladanie herbára. Nebude mať síce dokonalý popis a tvar (ani herbár ani rastlinky), ale ten čas a zážitky, na ktoré si spomeniete pri každej z nich, stoja za to. A až do konca jesene ho môžete dopĺňať.

Inzercia