Vytvorila Najkrajší výrobok od mamky v roku 2016
Martina Gromová je mama štyroch detí: 11 ročného Nina, 8 ročných dvojičiek Marka a Laury a najmladšej, čoskoro trojročnej Karly. Narodila sa v Topoľčanoch a žila všelikde na Slovensku aj v Čechách, po štúdiu na Vojenskej akadémii zakotvila v Bojniciach.
Tvorbe, v jej prípade háčkovaniu, sa začala venovať na materskej dovolenke s dvojičkami, opäť sa k nemu vrátila počas materskej s Karlou a odvtedy háčik nepustila z ruky. „Momentálne som na tom tak, že ak jeden deň neháčkujem, objavujú sa u mňa abstinenčné príznaky,“ priznala sa nám.
Získali ste prvé miesto v súťaži o Najkrajší výrobok od mamky 2016, organizovaného projektom Čo dokáže mama. Hneď na úvod Vám zo srdca gratulujeme!
V prvom rade veľmi pekne ďakujem za gratuláciu a musím povedať, že si veľmi vážim výhru v súťaži a mám obrovskú radosť zo všetkých získaných cien, ako aj práve z rozhovoru pre váš portál.
Háčkovaniu sa zrejme venujete už dlhšie. Je to iba koníček alebo sa z neho stalo podnikanie?
Háčkovať a štrikovať ma naučila ešte v detstve moja mama, avšak dlho som sa tejto záľube nevenovala. Oprášenie háčika a základov háčkovania prišlo práve počas materskej dovolenky s dvojičkami. V tom období mali obaja hádam na každý deň jednu čapicu.
Svoju tvorbu som potom rozšírila aj o hračky, ktoré som im uháčkovala. Tieto moje prvotiny sa však vôbec nedajú porovnať s tým, čo robím teraz. Hračky máme stále doma, už sú aj zodraté, ale vždy keď sa na ne pozriem, vidím aký pokrok som urobila… Toľko nedostatkov a nedokonalostí majú, ale na druhej strane, rovnako vidno ich opotrebenie deťmi, čo dokazuje, ako si ich roky mojkali a hrali sa s nimi.
Neskôr, keď som nastúpila do práce, háčik išiel bokom. Opäť som ho oprášila na materskej dovolenke s najmladšou dcérkou pred takmer tromi rokmi.
Háčkovaniu sa venujem s prestávkami už 8 rokov. Zatiaľ je to všetko na báze záľuby a koníčka, ale v budúcnosti by som sa tomu určite rada venovala na plný úväzok.
Do súťaže ste sa zapojili s háčkovaným akordeónom a je to skutočne impozantná práca. Získali ste zaň úchvatných 2248 hlasov. Ako vo vás skrsol tento nápad? Bol pre niekoho konkrétneho? Alebo azda hráte na akordeón aj vy?
Uháčkovať akordeón mi napadlo opäť len vďaka mojim deťom. Prvý akordeón som vyrobila pre synovho učiteľa hry na akordeón. Je to pán učiteľ s veľkým U. Má skvelý prístup k deťom a môj syn zbožňuje jeho hodiny, vždy sa na ne teší. A keď sú moje deti spokojné vďaka takémuto skvelému človeku, musela som sa odvďačiť a prvé, čo mi napadlo, keďže háčkujem, bol háčkovaný akordeón.
Priznám sa, že najskôr som prelustrovala celý internet, či niekde nie je návod na niečo podobné, aby som si to uľahčila. Nič som však nenašla a nakoniec som aj rada, pretože na tento svoj návod a výrobok som nesmierne hrdá. Už len vymyslieť, ako akordeón vyrobiť, aby mal požadovaný tvar, bolo dosť komplikované, keď mi napadlo, že by sa mohol dať aj naťahovať ako ten skutočný. Celé som to znovu premyslela, nakreslila si návrh a pustila sa do práce. Ani sama neviem zrátať tie hodiny práce, ktoré som pri ňom strávila. Myslím, že okolo 100 hodín.
Po zverejnení fotiek háčkovaného akordeónu sa mi ozvalo veľa záujemcov oň, ale kto neháčkuje, nemá predstavu, koľko práce to vyžaduje a len ťažko pochopí cenu, za ktorú by som bola ochotná ho vyrobiť. Preto som sa rozhodla, že pri výrobe druhého akordeónu spíšem vlastný autorský návod, aby si ho mohli vyskúšať uháčkovať aj iné šikulky. A príležitosť prišla onedlho, môj syn si želal rovnaký háčkovaný akordeón na svoje 10. narodeniny.
Nám sa veľmi páči váš nápad háčkovať hračky podľa detských kresbičiek. Dokážete vyrobiť hračku naozaj podľa hocijakej kresby? A ukladáte si aj postupy a návody, aby ste prípadne mohli vyrobiť ďalšiu rovnakú, alebo je každá nenapodobiteľný originál?
Ďakujem veľmi pekne. A či dokážem uháčkovať hračku podľa hocijakej kresby? Ja stále tvrdím, že uháčkujem všetko… a keď nie, tak sa o to minimálne pokúsim. Milujem výzvy a každá jedna kresbička, obrázok alebo fotka je pre mňa obrovskou výzvou. Návody na hračky z detských kresbičiek nerobím, každá takáto hračka je jedinečný originál.
Môže si takú hračku u vás objednať hocikto? Máte vlastnú značku, stránku, kde svoje výrobky ponúkate?
Takúto hračku si môže objednať ktokoľvek buď cez moju facebookovú stránku – From drawing to toy alebo priamo cez formulár na mojej webstránke. Každá takáto hračka je označená koženým štítkom s logom a názvom mojej stránky. Logo stránky je vytvorené podľa prvej kresbičky, ktorú som zhmotnila a na základe ktorej vznikol tento nápad. Je to kresba môjho synčeka Marka, ktorý si na svoje 7. narodeniny neželal nič iné, len hračku podľa kresbičky svojho vymysleného „Boxíka“.
Ako ste sa dozvedeli a stali súčasťou projektu Čo dokáže mama? Zúčastnili ste so svojimi výrobkami aj Mama trhov?
Na Facebooku som členkou viacerých handmade skupín a skupín o háčkovaní. Práve vďaka nim som sa dozvedela aj o projekte Čo dokáže mama. V prvom ročníku súťaže o Najkrajší výrobok od mamky som sa nestihla zapojiť, preto som nedočkavo očakávala ročník druhý. Mama trhov nemám šancu sa zúčastniť, vytváram svoje výrobky na objednávku a nemám kedy vyrobiť niečo do zásoby, čo by som mohla na trhoch ponúknuť.
Ste mama štyroch detí a predsa si nájdete čas aj na seba a svoju tvorbu. V čom je vaše tajomstvo?
Tajomstvo je v minimálnom spánku a v stanovení si priorít, čo počká do zajtra a čo ma baví a napĺňa. Hoci sa snažím mať navarené, opraté a upratané, viem, že to nie je na 100% a dalo by sa čo-to zlepšiť, ale som toho názoru, že si treba ísť za svojím snom a nestráviť celé dni len upratovaním. Navyše, sterilné prostredie deťom nepomáha zvyšovať imunitu, čiže tým pomáham aj im a upevňujem ich zdravie ;)
Pomáhajú vám deti takto sa realizovať, alebo majú vlastné záujmy? A má už každé z nich hračku podľa svojej kresbičky?
Deti ma v mojej záľube maximálne podporujú. Z každej hračky, ktorú vytvorím, majú obrovskú radosť, hoci nie je určená pre ne. A áno, každý z nich už má vytvorenú hračku podľa svojej kresbičky alebo obrázku, ktorý si vybrali.
Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa tvorivej energie a inšpirácie.