Warning: Undefined array key "views_571" in /data/7/3/7308df5c-d804-49e5-b7f8-7dc05288a864/lenivyrodic.sk/web/wp-content/themes/lenivyrodic/inc/post-views.php on line 10

Hra s mincou

Hru, ktorú vám dnes predstavím, som hrával s kamarátmi ešte ako malý chlapec. Ani neviem, kto ju vymyslel, ani aký má originálny názov. Volali sme ju jednoducho – „hra s desať korunáčkou“. Keďže dnes koruny už nemáme, budeme ju volať len „hra s mincou“.

Ku hre budeme potrebovať len dve veci a to mincu (ideálna bola stará desať koruna, dnes ju môžeme nahradiť 2 eurovou mincou – je síce o niečo ťažšia, ale poslúži aj tá). A ešte stôl s rovnou plnou doskou.

Pravidlá hry sú veľmi jednoduché a zahrať sa ju teda môžete už s deťmi od zhruba 5 rokov – celá hra je o šikovnosti, rýchlosti a postrehu. Hru môže hrať jeden, dvaja alebo viacerí hráči – je to na vás. Ideálne je však hrať vo dvojici.

Úlohou každého hráča je splniť 5 nasledujúcich úloh:

1. na 3 šuchnutia prstom dostať mincu na okraj stola tak, aby pretŕčala cez jeho okraj – obr. 1

minca01

2. následne treba takto pretŕčajúcu mincu prstom vyhodiť do vzduchu a tam ju na prvý šup chytiť do dlaní (samozrejme bez toho, aby spadla na stôl) – obr. 2

minca02

3. treťou úlohou je cvrngnúť prstom do mince a roztočiť ju – obr. 3

minca03

4. a hneď počas toho ako sa minca točí na stole ju treba chytiť medzi dva palce, nepustiť ju a rovno prejsť na poslednú úlohu – obr. 4

minca04

5. no a tou je trafiť mincu do bránky (urobenú z prstov súpera na opačnej strane stola) – obr. 5

minca05

Ak hrajú proti sebe dvaja hráči, tak sa striedajú vždy, keď sa niektorému niečo nepodarí (napr. prvý hráč zvládol úlohu č. 1, ale už nedokázal na prvý šup chytiť mincu do dlaní – vtedy pokračuje súper). Prvý hráč následne začína pri úlohe, ktorá sa mu nepodarila (v prípade starších hráčov sa môžete dohodnúť, že budete vždy začínať od prvej úlohy).

Ak hrajú dvojice proti sebe, môžete sa dohodnúť, že jednotlivé úlohy bude plniť vždy iný člen dvojice, prípadne, že každý z dvojice bude musieť absolvovať všetky úlohy.

Systémy hodnotenia môžu byť rôzne

  • kto najrýchlejšie dokáže splniť všetky úlohy
  • kto ich dokáže splniť s najmenším počtom pokusov
  • ak hráte vo dvojiciach, tak ktorá to dokáže urobiť skôr (v kratšom čase alebo na menej pokusov)
  • prípadne si môžete vymyslieť svoje bodovanie

V každom prípade nejde ani tak o samotné body ako o to, kto to vôbec dokáže. Aj keď sa to zdá byť ľahké, nie je tomu tak – veď vyskúšajte.

Táto hra je totiž len o šikovnosti.