O knihách a deťoch alebo o výchove knihami
Ešte máme pár týždňov do Vianoc, no väčšina z nás už skladá v hlave, čo by mohla dať pod stromček, hlavne svojim ratolestiam. Hračiek je kopec v škôlkach, materských či nákupných centrách, tam sa môžu deti pohrať s hocijakou hračkou. Ale kniha je osobný darček. Krásny, čistý voňavý a jedinečný príbehom v obrázkoch.
Pamätám si rozprávanie starších ľudí, aké boli knihy vzácne a ako sa nimi nevedeli nabažiť. V detstve som tiež najradšej dostávala k sviatku alebo pod stromček knihy. Ešte som ani čítať nevedela a už som k obrázkom príbehy skladala. Myslím, že sa to nezmenilo ani dnes, len si už tak neuvedomujem, že čo prečítam si prenesiem aj do života. Či už úmyselne alebo nie. Deti často siahajú po knihách sami a hľadajú v nich odpovede na svoje otázky.
Od malička, teda od narodenia je možné deťom kupovať knihy. Tie prvé majú obrázky a sú z plastu, sú vhodné na kúpanie, aby dieťa neplakalo pri ňom. Pestrofarebné obrázky mu vyplnia čas vo vaničke alebo hneď po kúpaní, kým je obtiažné vykonať všetky hygienické postupy. Následne sú vhodné látkové knihy. Okolo jedného roka keď sa rozširuje chrup dieťaťa sú vhodné na žužlanie a taktiež na rozvoj prvých slov. Ak sa dieťa už naučí komunikovať, vhodné sú rozprávkové knihy hrubšej väzby – leporelá, a k nim každodenné príbehy. Keď nastupuje dieťa do škôlky, je zaujímavé a aj odporúčané, obstarať knihu o škôlke, obliekaní a učení sa samostatnosti, aby nemalo strach z cudzích procesov v škôlke. Pri nástupe na povinnú školskú dochádzku je vhodným darčekom encyklopédia. V súčastnosti je také veľké množstvo oblastí, ktoré sú krásne ilustrované a popisujú základné životné oblasti a procesy v nich. Následne môžu byť preferované knihy, podľa záujmovej oblasti, ktoré dieťa zaujíma najviac. Hobby kníh je tiež dostatočné množstvo.
Zaujímavosťou pre všetky vekové kategórie sú knihy s puzzle, ktoré rozvíjajú aj motoriku, aj vnímanie, aj predstavivosť a šikovnosť manipulácie s hračkami. Najvhodnejšie sú drevené, tie sa tak skoro neopotrebujú. Knihy so samolepkami (aj tie čo zbierajú za nákupy v supermarketoch) tvoria tiež veľmi zaujímavú a neskutočne kreatívnu oblasť, kde dieťa môže lepiť samolepky do obrázkov a dotvára tak celkový príbeh alebo pointu podvedome.
Cez knihy je možné vychovávať a ukazovať príbehy a ich možné konce. Sú zaujímavejšou kategóriou a aj rodičia sa pri nich naučia mnohým postupom komunikácie, porozumejú rozmýšľaniu svojich potomkov a vycibria si vlastnú slovnú zásobu. Knihy o výchove sú len návodmi pre rodičov, knihy pre deti sú praktickým využitím skúseností, pri ktorých sa nuda vytratí otvorením prvej stránky.