Roald Dahl
U nás je známy najmä fantastickými a hrôzostrašnými príbehmi pre dospelých, plnými čierneho humoru a nečakaných rozuzlení, a predsa sa v čítankách pre prvý stupeň základných škôl objavila ukážka z jeho knihy.
Roald Dahl (1916 – 1990) bol totiž nanajvýš plodným autorom kníh pre deti. Napísal ich viac ako dvadsať, sú určené sedem- až dvanásťročným, no ako to už pri skutočne dobrých veciach býva, každý si v nich niečo nájde. Roald Dahl ani v týchto príbehoch nešetril typickým čiernym humorom a občas vedel aj pekne postrašiť či vykúzliť pravú anglicky pochmúrnu atmosféru. Majú svojich fanúšikov po celom svete a vraj ich čítajú aj deti, ktoré inak nečítajú nič.
V slovenčine vyšlo viacero jeho titulov vo vydavateľstve Enigma, najnovšie v peknej úprave s doslovom o autorovi a jeho dvornom ilustrátorovi Quentinovi Blakovi. Na vnútornej strane obálky zasa nájdete niekoľko zaujímavostí z Dahlovho života a diela.
Tu je pár slov aspoň o niektorých preložených tituloch.
Do čítaniek sa dostala Matilda, nadpriemerne nadané dievčatko, ktoré vie silou myšlienky presúvať predmety a stane sa skutočnou hrdinkou, keď zachráni svoju pani učiteľku pred jej zlou macochou.
O tom, že ani vo svojich detských knihách autor nešetrí hrôzostrašnými výjavmi, sa presvedčíte v Čarodejniciach. Ale pozor, „naozajstné čarodejnice nenávidia deti zúrivou neprekonateľnou nenávisťou, ktoré je zúrivejšia a neprekonateľnejšia ako tá najzúrivejšia a najneprekonateľnejšia nenávisť, akú si viete predstaviť.“ Preto sa ich rozhodnú všetky premeniť na myši, a zabrániť im v tom môže iba jeden malý chlapec so svojou starkou, ktorá už kedysi mala tú česť s hlavnou čarodejnicou sveta a teda vie, ako na ne.
Charlie a továreň na čokoládu patrí u nás azda medzi najznámejšie vďaka nedávnemu filmovému spracovaniu pod taktovkou Tima Burtona, ktorý skvele vystihol pochmúrny svet chudobného Charlieho, aj továreň pána Wonka, hýriacu farbami a prekypujúcu sladkosťami, a predsa plnú nástrah pre neposlušné a rozmaznané deti. Táto kniha má aj pokračovanie – Charlie a veľký sklený výťah. A ten výťah riadi pán Wonka, takže o zábavu a problémy je postarané.
Roald Dahl svojimi príbehmi zároveň nenápadne rozširuje vedomostné obzory svojich malých čitateľov. Napríklad v Jakubovi a obrovskej broskyni sa dozviete, prečo žralok nedokáže zahryznúť do gigantického guľatého ovocia, Danny, majster sveta vám prezradí, kde spávajú bažanty a ako ich najlepšie pochytať, Fantastický pán lišiak vás naučí čo-to o líškach, jazvecoch a iných lesných obyvateľoch. S knihou Akčantyrok sa naučíte čítať pospiatky.
Pre najmenších sú určené knižky, ktoré vyšli vo väčšom formáte – Obrovský krokodíl či Žirafa, Pelly a ja.
A prečo sú Dahlove knihy také obľúbené?
Pretože sú plné jedinečnej fantázie, osobitého jazyka, v ktorom nie sú zriedkavé ani autorove novotvary, spájajú náš svet s vysnenými predstavami, odstrkované a opustené deti v nich získajú zázračnú moc (napr. Matilda, Zázračný prst) alebo nezvyčajných priateľov (napr. Charlie a továreň na čokoládu, Môj kamoš obor), s ktorými potrestajú zlo a nespravodlivosť. A rozhodne nešetria ani malého čitateľa, ktorý musí neraz prelúskať aj 200 strán, ale žiaden strach, písmenká sú veľké a obrázkov je tam neúrekom.