Warning: Undefined array key "views_2301" in /data/7/3/7308df5c-d804-49e5-b7f8-7dc05288a864/lenivyrodic.sk/web/wp-content/themes/lenivyrodic/inc/post-views.php on line 10

Detská joga

Rozhovor o detskej joge s lektorkou: „Deti sú úžasné, len ich treba správne motivovať!“ – Zuzana Bothová, certifikovaná lektorka detskej jogy, tvrdí, že cieľom nie je dokonale prevedený cvik. Predovšetkým by mali byť deti podporené v ich hravosti, sebapoznaní a sebavedomí.

Zuzi, ako si sa zoznámila s detskou jogou?

Najmä vďaka rôznym knihám, ale mala som pocit, že to je málo nato, aby som docielila, že deti budú cvičiť spolu so mnou. Môj prvý učiteľ jogy, u ktorého som si robila inštruktorský kurz jogy 1.stupňa pre dospelých, mi po kurze povedal super vec: „Veď ty máš malé deti, tak rob detskú jogu!“ Asi by som mu mala poďakovať… A keďže ma joga pre deti zaujala, hľadala som cestičky, ako sa k detskej joge dostať a naučiť sa ju učiť.

Si mama dvoch dcér a zrejme si si lekcie na nich aj nacvičovala. Kam viedli tvoje ďalšie kroky?

Áno, hlavne som rozmýšľala, ako ju priblížiť deťom, aby ich to bavilo a aj vydržali cvičiť. Veď vieš, aké je to ťažké. A pri tom mojom hľadaní som natrafila na semináre v Prahe. Hneď som sa prihlásila na seminár detskej jogy v Prahe, kde ako jediná Slovenka som netrpezlivo čakala, čo sa bude diať.

Kto je účastníkom takýchto kurzov?

Hlavne mamy, fyzioterapeuti a učiteľky materských a základných škôl. Tento môj prvý seminár v podstate len odštartoval moju „tour de detská joga“, ktorá stále pokračuje. Ďalší v poradí, už štvrtý seminár, má čaká v auguste.

Ako prebieha kurz detskej jogy?

Nazdávala som sa, že to bude najmä o teórii. A tak som prišla v džínsoch, veď načo by mi bolo športové oblečenie? Lektorka po úvodnom predstavovaní pustila rytmickú hudbu, do rúk nám dala každej šatku a začali sme tancovať postupne jeden po druhom. Keď vypla hudbu, šatky sme si do kruhu posúvali a tancoval ďalší v poradí. Vždy jeden tancoval, ostatní po ňom opakovali. Tak sme sa učili vnímať a sledovať jeden druhého. Pomaly mi začalo dochádzať, o čom tá detská joga bude. A to bola len rozcvička na pretiahnutie tela.

Zaujímavé, čo hovoríš. Čo ťa ešte na kurze prekvapilo?

Neskôr sme si každý mali vybrať jeden z predmetov pred nami a napísať o ňom básničku. Takú, aby v nej bola zakomponovaná naša charakteristická povahová črta. Tento seminár bol určený pre školákov. Iné je to pre menšie deti. Lektorka nás úplne dostala do úzkych, keď nám rozdala malé loptičky, do ktorých sme vo dvojiciach mali fúkať, pretože správne dýchanie je v joge najdôležitejšie.

Veď dýchať vie každý. V čom to bolo iné?

Išlo o výmenu loptičky medzi sebou v ľahu na bruchu oproti sebe aspoň trikrát a nechytiť loptičku rukami. Dopraviť ju k druhému len fúkaním. To ste mali vidieť, ako sme sa my ženy v rokoch rozbláznili! Normálne nás lektorka musela krotiť. Vtedy som si pomyslela, načo sú rôzne jogy smiechu a podobné disciplíny. Stačí si zacvičiť s deťmi a ste šťastní. A to mi už bolo jasné, že som našla jogu, ktorej sa chcem venovať.

Ako ťa počúvam, nenudili ste sa. Čo nevšedné si ešte zažila?

Na inom zo seminárov bol aj manželský pár, obaja pedagógovia. Muž bol vychovávateľ detí, ktoré mali rôzne závislosti a tiež s nimi cvičil jogu tak, ako to vedel a cítil. Videl ako pozitívne vplýva joga aj na problémové deti a pomáha im vyrovnať sa s ich závislosťami a problémami. Páčilo sa mi, že pedagógovia sa rozhodli pomáhať deťom aj cez jogu. Úžasné.
Na ďalšom seminári sme mali tú česť spoznať uznávanú fyzioterapeutku a dozvedeli sme sa veľa užitočných vecí. Počuli ste napríklad o tom, že existuje cvik, vďaka ktorému sa dá zbaviť pomočovania u detí? Dovtedy ani ja nie.

O čom teda podľa teba je detská joga?

O hravosti, kreativite, radosti z pohybu, aj zo života. Deti sa niekedy správajú a žijú ako my dospelí, strácajú radosť z úplne obyčajných vecí. Ešte majú právo hrať sa, užívať si, tešiť sa. Joga pre deti vychádza z jogy pre dospelých, ale jednotlivé pozície sú pomenované podľa zvieratiek, kvetín. Každá hodina sa prispôsobuje vekovej kategórii detí, ktoré sú na hodine.

Súhlasím, tiež mám pocit, že na deti je vyvíjaný prílišný tlak a očakávania, že sa budú správať ako malí dospelí. Ako sa to prejavuje?

Keď som sedemročným deťom ukázala „pozdrav slnku“ pre deti a verziu pre dospelých, hádajte, čo si vybrali. Samozrejme cvik pre dospelých, ale ani ten sa nedá porovnať s dospeláckym, pretože v detskej joge platí zásada: deti nenapravujeme, netlačíme ich do zložitých pozícií. Ide o to, aby mali radosť z cvičenia, netrápili sa a nerozmýšľali nad tým, prečo im to nejde. Všetko chce svoj čas. V detskej to platí dvojnásobne. Treba deti motivovať a časom postupne zacvičia aj zložitejšie pozície.

Niekedy rodičia prenášajú svoje predstavy na deti, však?

Presne tak. Spomínam si na jeden prípad, keď mi malý chlapček hovoril, že mu mama doma ukazovala a hovorila, že tú ruku musí narovnať tak ako ona. Náhodou chlapček bol šikovný, cvičil aj gymnastiku. Ale sú aj také deti, ktoré nohu alebo ruku jednoducho tak či inak nedajú. A práve o tom to je. V joge nesúťažíme medzi sebou.

Čo okrem zdravej zábavy môžu deti na joge zažiť? Aké sú benefity?

Na detskej joge si aj spievame. Vždy keď spievate, tak vás to núti aj správne dýchať. Vymýšľame rôzne hry a príbehy, ktoré deti zaujmú a ani si neuvedomujú, že cvičia. A o zdravotných aspektoch jogy je podľa mňa aj zbytočné rozprávať. Rôzne štúdie dokázali pozitívny vplyv jogy pre človeka. Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie a cvičením jogy detí získajú ohybnosť, flexibilitu, naučia sa správne dýchať, relaxovať, zo začiatku aspoň pár minút.

Ďakujem za rozhovor.

Rozhovor pre Vás pripravila Adela Hašíková (www.aktivnamatka.sk)